Nudempress.com
Son Dakika
Pınar Selek için dördüncü kez beraat kararı HDP'de önemli gelişme! Demirtaş: Seçime... Cezayirli Linda: Kobanê benim ikinci ülkem HDP yolsuzluk komisyonundan çekildi 'Hayata Dönüş' savcısına üç yıla kadar hapis isteniyor Suriye’de Kimyasal Hesaplar Değişti Rojava’da Geçici Yönetim Projesi imzalandı KCK:Geri Çekilme Durdu, Ateşkes Devam Ediyor Demirtaş Bayık'ın Sözlerine Açıklık Getirdi KCK :Herkes olaya duyarlı yaklaşmalı
 Bilal Caban’nin Yeni Romanı ‘Dîcle Diherike Dilê min’ Çıktı.
Bilal Caban’nin Yeni Romanı ‘Dîcle Diherike Dilê min’ Çıktı.
 
'Hayata Dönüş' savcısına üç yıla kadar hapis isteniyor
'Hayata Dönüş' savcısına üç yıla kadar hapis isteniyor
 
Dersim Katliamında Gaz Kullanıldığının Belgesi
Dersim Katliamında Gaz Kullanıldığının Belgesi
 
Ne 'Ayn'ı gördüm ne 'Arab'ı! Bırakın Kobani kalsın!
Ne 'Ayn'ı gördüm ne 'Arab'ı! Bırakın Kobani kalsın!
Kitaplarda Kürdlerle İlgili Tahrifatlar
 

Kitaplarda Kürdlerle İlgili Tahrifatlar

Dr. Ali Şeriati "Öze Dönüş" adlı kitabında (Kitapevi yayınları) "Türkler İslam'a teslim olmadı İslam'ı teslim almışlardır" derken, bu sözü Türkçe çevirisinden çıkarılmış.

2 Temmuz 2013 Salı 14:32
Yazdır

Türklerin özellikle Kürtlerle ilgili bilimsel çalışmalarında manipülasyona yönelerek bilim dışılığı benimsediklerini ve bilimi öznelleştirdiklerini söylemek en isabetli olanıdır. Bu konudaki gayretleri başlı başına ansiklopedik/akademik araştırmaya dahi konu olabilecek kadar derinliklidir.

İdris-i Bitlisi, Mevlana Xalid, Said-i Kurdi, Muhammed Hamidullah, Muhammed İkbal, Ali Şeraiti gibi bir çok alim ve entelektüelin yazdıkları ve söyledikleri "tahrif" edilerek yayınlanmıştır.

Osmanlı Belgelerindeki tahrifat ile ilgili iki örnek:

1- Ali Çavuş Kanunnamesi ( Kavaninin Ali, Osmani ) adlı kitabın aslında olan 9 hükümet ile ilgi detayı çevrilirken silindiğini görmekteyiz, hatta Osmanlıca orijinal belgeyi verirken bile 9 hükümetin isimlerini silmiştirler.( Kürdistan hükümetleri ) misal "Hükümet-i Palu " Hükümet-i Genç" "Hükümet-i Cizre" terkipleri, "hükümet" "hükümet" "hükümet" diye verilerek yayınlanmış. Osmanlıcada ki Kürdistan bölge isimleri bile usta bir şekilde silinmiştir.

2- "Kubbe Altı Yayınları" tarafından Osmanlı tarihi basıldı. Kitabın ismi "Münşeatü Selatin Feridun " burada, İdris-i Bitlisi ile ilgili kısım çıkarılmıştır. Çıkarılarak tahrif edilen kısım yaklaşık 100 sahifedir. Bu örnekleri çoğalta bilirim.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığının bastığı "İslam Ansiklopedisinde" yapılan usta bir tahrifat örneği.

İslam Ansiklopedisindeki "Dinever" (ki, İran da Ebu Hanife Ahmed Dineveri nin doğduğu şehir, bir Kürt şehridir) maddesi İngilizce'den tercüme edilmiştir. İngilizce asıl nüshasında "Dineveri de 50 yıl bir Kürt hanedana hükümranlık yapmıştır" İfadesi Türk olarak değiştirilmiştir. "Kürt", (Kurdısh) "Türk" olarak değiştirilerek İslam Ansiklopedisine koyulmuştur.

Ali Şeriati'nin Kitaplarında Yapılan Tahrifat:

Farklı dillerden Türkçe'ye tercüme edilen kitaplarda da Kürtler ile ilgili kısımlar çıkarılarak yayınlanıyor, hatta Türklerin tenkit edildiği yerler de çıkarılıyor.

Dr. Ali Şeriati "Öze Dönüş" adlı kitabında (Kitapevi yayınları) "Türkler İslam'a teslim olmadı İslam'ı teslim almışlardır" derken, bu sözü Türkçe çevirisinden çıkarılmış.

Ali Şeriati'nin ders olarak verdiği "Dinler Tarihi" (tahlili) adlı eserinde, Türkçe'ye çevirisinde ustaca "tahrifata" uğramıştır.

Kitabın Türkçe çevirisinde sayfa 447 ( Kırk Ambar kitaplığı )

"İran Aryailerinin Kavmi Üçgeni" başlıklı bölüm.

"Aryailer İran da üç büyük kavme bölünüyorlar. Bir kısmı doğuda horasan da yerleşmeyi secerek "partileri" oluşturdular. Diğer bir kısmı kuzey batıda yerleşmeye karar verip meşhur "madlar" ı oluşturdualar. Üçüncü kısımda Fars ayeleti etrafında merkez ve güneyde kaldılar. Bunalar da "parsiler" olarak isimlendirildiler."

Kitabın "aslında" ise bakın Ali Şeriati ne diyor.

" İran Aryailerinin Kavmi Üçgeni"; "Aryailer İran da üç büyük kavme bölünüyorlar. Bir kısmı doğuda Horasan da yerleşmeyi secerek "Partileri" oluşturdular. Diğer bir kısmı kuzey batıda "AZERBEYCAN'dan KÜRDİSTANA kadar yerleşmeye karar verip meşhur "Med'ler" ı oluşturdular. Üçüncü kısımda Fars eyaleti etrafında merkez ve güneyde kaldılar. Bunlar da "parsiler" ( farslar ) olarak isimlendirildiler."

Muhammed Esed'in mealindeki tahrifat:

AKP Milletvekili İsmet Uçma'nın, sahibi olduğu İşaret yayın evinden çıkan Muhammed Esed’in Meali, İngilizceye tercüme edilirken Kürdistan kelimesi yeni baskılardan çıkarılmış.

İngilizce metindeki İfadesi: 924 baharında Frankfurter Zeitung tarafından bu kez daha iyi koşullarla tekrardan Doğu'ya gönderildi. Port Said üstünden Kahire'ye geldi, el-Ezher şeyhi Mustafa el-Merağı ile tanıştı ve uzun sohbetlerde bulundu. Yaz başında Kahire'den ayrılarak tekrardan Ürdün'e gitti. Birkaç kez daha Şam'a, Trablus'a, Beyrut'a gitti geldi. Halep'ten Deyr ez-Zur'a giderken ileri ki yıllarda dostu ve seyahat rehberi olacak olan Kuzey Arabistan'ın Şammar kabilesinden Zeyd.b.Ğanim ile tanıştı. İran'a, Kürdistan'a, Afganistan'a gitti.

Şimdiki baskıda ki ifade de ( 2002 baskısı )İran'a ve Afganistan'a gitti ibaresi bulunmaktadır.Kürdistan 'a gidişi mealden çıkarılmış. Aynı zamanda İsmet Uçma'nın Milletvekili olma sürecini de çok iyi yansıtmaktadır.

Mevlana Halid Şehrezori Nasıl Bağdadi Oldu

Mevlana Halid, Süleymaniyelidir. Babası Pir Mikail Şeş'en goşt diye bilinen bir ehli tasavvuftur. Annesi ise Kürdistan'ın meşhur sufi ailesindendir...

Mevlana Halid'ın Divanı 1844 de basılmıştır. Divan, Kürtçe ve Farsçadır. Ayrıca Mevlana Halid'in eserleri, Adulkerim Müderris tarafından toplu hale getirilmiştir. Yad-ı Merdan adın da Kürtçe olarak hazırlanan bu eser elimde mevcudtur.

Mevlana Halid için Bağdadi nisbesi kullanılması onun Kürdi yönünün kaybolmasına yönelik bir tutumdur. Sadece Bağdad'ta iki yıl kalmasına rağmen bu Bağdadi nisbesi Türkler tarafından kullanılmaktadır. Hatta Türkler, Mevlana Halid'in Kürt kişiliğini sürekli gizleyerek bu tercümelerine bile yansıtmışlardır.

Kitapevi yayınlarından çıkan, Halidi Bağdadi ve Anadolu'da Halidilik adlı çalışmada Mevlana Halid'in Kürdistanlı kimliği bilinçli bir şekilde asimileye uğramıştır. Ayrıca Kitabın 53 sahifesinde Şeyh Abdullah Dehlevi'nin icazeti tercüme edilmektedir. Tercümedeki Mevlana Halid'in Kürdistanlı olduğu kısmı usta bir şekilde ıskalanmıştır. İcazet namede geçen Mülki Kürdistan tabiri Türkler tarafından tercüme edilmemektedir.

[Remzî Pêşeng]

 

Anahtar Kelimeler: Kürtler tahribat ,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Anket
Seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?
AK Parti
CHP
BDP
MHP
Diğer
Hüda Par
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
80.894
USD ALIŞ
2.5980
USD SATIŞ
2.6130
EURO ALIŞ
2.8270
EURO SATIŞ
2.8470
POUND ALIŞ
3.8460
POUND SATIŞ
3.9160
ALTIN ALIŞ
99.5100
ALTIN SATIŞ
100.2200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1961 Türkiye'de Anayasa'nın halkoyuna sunulması hakkındaki kanun kabul edildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur